If you love finding game, you’ll love spotting more with Crossfire® HD. Clear, reliable, and always ready for action, it combines the simplicity new hunters need with the functionality seasoned hunters expect. Crossfire® HD delivers impressive light transmission and low-light capability. Built with premium materials and a straightforward design, it expands your ability to cover more ground and fill more tags.
Included in the Box: Spotting Scope, Neoprene Cover, Tethered Objective Lens Cover, Tethered Ocular Lense Cover, and Lens Cloth.
Features:
HD Optical System
Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
Fully Multi-Coated Lenses
Anti-reflective caotins on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
Helical Focus
Snag-free for faster, easier packing and mounting.
Rubber Armor
Provides a secure, non-slip grip and durable external protection.
Nitrogen Gas Purged
Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
Waterproof
Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof
Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof
Designed to withstand the highest levels of impact.
Tripod Adaptable
Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Arca-Swiss Compatible
Designed to fit the Arca-Swiss standard. Allows for a direct mount with other Arca-Swiss compatible products.
Specs:
| Magnification | 16-48x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 65 mm |
| Eye Relief | 18.0mm |
| Angular Field of View | 2.5° - 1.3° |
| Close Focus | 16.5' |
| Linear Field of View | 131' - 68' @ 1000 yds |
| Length | 13.4" |
| Weight | 44.1 oz. |
- Magnification:
- 14-48x
- Objective Lens Diameter:
- 65mm