Vortex Crossfire II 6-18X44 AO Dead-Hold BDC - (MOA) Reticle
Vortex
$219.99
1 inch tube diameter, 4x zoom and incredibly versatile top-end magnification make this scope the perfect choice for an endless list of rifle-topping tasks. Exceptionally clear fully multi-coated optics and a superior build quality offered at a price point.
At under $250 this Crossfire II 6-18x44 Riflescope is really an amazing product for the money! Check it out for yourself on top of a VIP warranty it's hard to beat!!
Included in the Box
- Sunshade
- Removable Lens Covers
- Lens Cloth
Reticle
DEAD-HOLD® BDC (MOA)
Customized hashmark design helps eliminate guesswork on holdover and windage corrections. Good for hunting/shooting at varying ranges where estimating holdover is a concern.
Features:
SD Optical System
High-quality optical system reduces chromatic aberration and delivers clean, bright, sharp images.
Fully Multi-Coated Lenses
Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
Adjustable Parallax
The riflescope's parallax is adjustable. A user can adjust the Parallax Adjustment Ring on the Objective to the correct distance to adjust for parallax error.
Nitrogen Gas Purged
Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
Fast-Focus Eyepiece
Allows for quick and easy reticle focusing.
Aircraft Grade Aluminum
Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
Low-Glare Matte Black Anodize
Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
Waterproof
Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof
Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof
Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Specs:
| Magnification | 6-18x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Focal Plane | Second Focal Plane |
| Reticle | Dead-Hold® BDC (MOA) |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View | 15.2' - 5.2' @ 100 yds |
| Turret Style | Capped |
| Tube Size | 1 inch |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 15 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
| Parallax Setting | 10 yds. - ∞ |
| Length | 13.5" |
| Weight | 19.7 oz. |
- Magnification:
- 6-18x
- Objective Lens Diameter:
- 44mm
- Eye Relief:
- 3.7 inches
- Field of View:
- 15.2-5.2 ft/100 yds
- Tube Size:
- 1 inch
- Turret Style:
- Capped
- Adjustment Graduation:
- 1/4 MOA
- Travel Per Rotation:
- 15 MOA
- Max Elevation/Windage Adjustment:
- 50 MOA/50 MOA
- Parallax Setting:
- 10 yards to infinity