Vortex Crossfire II AR 1-4x24 V-Brite (MOA) Illumintated Reticle
Vortex
$199.99
A 30mm tube diameter, 4x zoom and incredibly versatile top-end magnification make this scope the perfect choice for an endless list of rifle-topping tasks. Exceptionally clear fully multi-coated optics and a superior build quality offered at a price point that will leave you scratching your head, in a good way! This is hands down one of the best AR scopes for the money!
Included in the Box
- Removable Lens Covers
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
Reticle
V-BRITE® (MOA)
Uses the V-Plex format along with battery-powered electronics to illuminate the center dot for better low-light performance. Good for hunters/shooters during extra-low light conditions.
Features:
SD Optical System
High-quality optical system reduces chromatic aberration and delivers clean, bright, sharp images.
Fully Multi-Coated Lenses
Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
Illuminated Reticle
Provides precise aiming under low-light conditions.
Nitrogen Gas Purged
Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
Fast-Focus Eyepiece
Allows for quick and easy reticle focusing.
Aircraft Grade Aluminum
Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
Low-Glare Matte Black Anodize
Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
Waterproof
Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof
Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof
Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Specs:
| Magnification | 1-4x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Focal Plane | Second Focal Plane |
| Reticle | V-Brite (MOA) |
| Eye Relief | 4.0" |
| Field of View | 96.1' - 24.11 @ 100 yds |
| Turret Style | Capped |
| Tube Size | 30mm |
| Adjustment Graduation | 1/2 MOA |
| Travel Per Rotation | 30 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
| Parallax Setting | 100 yds. |
| Length | 9.6" |
| Weight | 15.6 oz |
- Magnification:
- 1-4x
- Objective Lens Diameter:
- 24mm
- Eye Relief:
- 4.0 inches
- Field of View:
- 96.1-24.1 ft/100 yds
- Tube Size:
- 30mm
- Turret Style:
- Capped
- Adjustment Graduation:
- 1/2 MOA
- Travel Per Rotation:
- 30 MOA
- Max Elevation/Windage Adjustment:
- 100 MOA/100 MOA
- Parallax Setting:
- 100 yards