Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm Riflescope - EBR-2C (MOA) Reticle
Vortex
$399.99
Diamondback® Tactical brings the hardworking legacy of the Diamondback® name into the tactical world, delivering trusted performance for shooters looking to extend their effective range. With solid construction and sharp, clear glass, it keeps you focused whether dialing in for mid-range shots or stretching out to 1,000 yards. Meant for new shooters seeking confidence in their windage and elevation adjustments. It’s tough enough to withstand hard use while delivering tack-driving accuracy, shot after shot.
Also included with the scope: Lens covers, lens cloth, and sunshade.
Reticle
EBR-2C (MOA)
Hash-marked ranging reticle using MOA based subtension lines for ranging, holdover, and windage corrections
Features:
XD™ Optical System
Premium optical system delivers impressive resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduces chromatic aberration, and guarantees bright, high-contrast images.
Fully Multi-Coated Lenses
Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
First Focal Plane Reticle
A first focal plane reticle is located within the riflescope near the windage and elevation turrets. The scale of reticle remains in proportion to the zoomed image. Constant subtensions allow accurate holdover and ranging at all magnifications. The reticle’s size will appear larger at high magnifications and smaller at low magnification.
Nitrogen Gas Purged
Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
Fast-Focus Eyepiece
Allows for quick and easy reticle focusing.
Aircraft Grade Aluminum
Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
Low-Glare Matte Black Anodize
Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
Waterproof
Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof
Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof
Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Specifications
| Magnification | 4-16x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Focal Plane | First Focal Plane |
| Reticle | EBR-2C (MOA) |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View | 26.9' - 6.7' @ 100 yds |
| Turret Style | Exposed |
| Tube Size | 30mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 15 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 85 MOA |
| Max Windage Adjustment | 85 MOA |
| Parallax Setting | 20 yds. - ∞ |
| Length | 14.1" |
| Weight | 23.1 oz |
- Magnification:
- 4-16x
- Objective Lens Diameter:
- 44 mm
- Eye Relief:
- 3.8 inches
- Field of View:
- 26.9-6.7 ft/100 yds
- Tube Size:
- 30 mm
- Turret Style:
- Tall Exposed Tactical
- Adjustment Graduation:
- 1/4 MOA
- Travel Per Rotation:
- 15 MOA
- Max Elevation/Windage Adjustment:
- 85 MOA/85 MOA
- Parallax Setting:
- 20 yards to infinity