Venom® is your bridge to long-range accuracy and tactical success—a workhorse optic that turns effort into results. Solid construction. Great glass quality with clarity and contrast that keeps you focused in any environment, whether you’re locking onto close-quarters targets or stretching your limits at range. Built for shooters who need reliability, speed, and accuracy under pressure, its lineup delivers a perfect blend of utility and performance—getting you in the game and pushing you further with every shot.
XD™ Optical System
Premium optical system delivers impressive resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduces chromatic aberration, and guarantees bright, high-contrast images.
Fully Multi-Coated Lenses
Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
Illuminated Reticle
Provides precise aiming under low-light conditions.
Single-Piece Tube
Maximizes alignment for improved accuracy and optimum visual performance, as well as ensures strength and waterproofness.
Nitrogen Gas Purged
Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
Fast-Focus Eyepiece
Allows for quick and easy reticle focusing.
Throw Lever
The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
Aircraft Grade Aluminum
Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
ArmorTek®
Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
Low-Glare Matte Black Anodize
Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
Waterproof
Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof
Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof
Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
AR-BDC3 (MOA)
The illuminated, glass-etched AR-BDC3 is specifically tuned to the ballistic performance of common 5.56 loads out of an AR-15. The 1 MOA center dot provides a precise point of aim while the surrounding 16.625 MOA broken circle gets your eye into the center faster for rapid target acquisition, and the BDC keeps you on target out to 650 yards.
| Magnification | 1-6x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Focal Plane | Second Focal Plane |
| Reticle | AR-BDC3 |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View | 126.0' - 20.2' @ 100 yds |
| Turret Style | Capped |
| Tube Size | 30mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 25 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 140 MOA |
| Max Windage Adjustment | 140 MOA |
| Parallax Setting | 100 yds. |
| Length | 10.3" |
| Weight | 19.5 oz |
Included in the Box
- Sunshade
- Throw Lever
- Lens Covers
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- 2mm Hex Wrench
- Color:
- Black
- Eye Relief:
- 3.7"
- Field of View:
- 126.0' - 20.2' @ 100 yds
- Focal Plane:
- Second Focal Plane
- Magnification:
- 1-6x
- Reticle:
- AR-BDC3
- Tube Diameter:
- 30mm
- Turret Type:
- Capped
- Sub Category:
- Scopes