Vortex Viper HS 4-16x44mm Riflescope Dead-Hold BDC (MOA) Reticle
Vortex
$549.99
Vortex Viper HS riflescopes offer hunters and shooters an array of features sure to be well received. The advanced optical system, highlighted with a 4x zoom range, provides magnification versatility. A forgiving eye box with increased eye relief gets shooters on target quickly and easily. Built on an ultra-strong 30MM one-piece machined aluminum tube, the Viper HS delivers increased windage and elevation travel for optimal adjustment.
Included in the Box
- Protective Lens Caps
- 4" Sunshade
- Lens Cloth
Dead-Hold BDC (MOA) Reticle
Customized hashmark design helps eliminate guesswork on holdover and windage corrections. Good for hunting/shooting at varying ranges where estimating holdover is a concern.
Features:
Aircraft Grade Aluminum
Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
Armortek®
Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
XR™ Plus Lens Coatings
Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
XD™ Optical System
Premium optical system delivers impressive resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduces chromatic aberration, and guarantees bright, high-contrast images.
Shockproof
Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Specs:
| Magnification | 4-16x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Focal Plane | Second Focal Plane |
| Reticle | Dead-Hold® BDC (MOA) |
| Eye Relief | 4.0 inches |
| Field of View | 27.4-7.4 ft/100 yds |
| Turret Style | Capped |
| Tube Size | 30mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 12 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
| Parallax Setting | 50 yards to infinity |
| Length | 13.41 inches |
| Weight | 19.2 oz |
Vortex VIP Unconditional Lifetime Warranty
- Color:
- Black
- Eye Relief:
- 4"
- Field of View:
- Field Of View: 27.4-7.4' @ 100 yds
- Finish:
- Matte
- Focal Plane:
- Second Focal Plane
- Fogproof:
- Yes
- Lens Coating:
- XR Fully Multi-Coated
- Model Number:
- VHS-4305
- Magnification:
- 4-16x
- Package Qty:
- 1
- Parallax Adjustment:
- 51 yds to infinity
- Reticle:
- Reticle: Dead Hold BDC
- Reticle:
- Dead Hold BDC
- Reticle Type:
- Ballistic
- Shockproof:
- Yes
- Tube Diameter:
- 30mm
- Turret Type:
- Capped
- Waterproof:
- Yes
- Sub Category:
- Scopes