Vortex Viper PST Gen II 5-25x50mm Riflescope FFP EBR-7C (MOA) Reticle
VortexWhen every millisecond and millimeter matter, the Viper® PST™ Gen II delivers dependable precision trusted by competitors and MIL/LE professionals. This updated favorite hands an unfair advantage to shooters who seek to keep the upper hand in every situation from close quarters to long-range shots. The illumination dial is cleanly integrated into the side focus adjustment knob for easy access and streamlined performance. The glass-etched reticle offers shooters highly functional, intuitive, and detailed hold points, yet remains uncluttered for optimal viewing and features 10 intensity levels with off positions between each setting. Crisp turret adjustments. Striking clarity at every magnification. Fully loaded with features for serious tactical performance, Viper® PST™ Gen II is your next step in mastering precision shooting
Included in the box: CR2032 battery, Lens cloth, 2mm hex wrench, 3" Sunshade
Reticle
| Magnification | 5-25x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Focal Plane | First Focal Plane |
| Reticle | EBR-7C (MOA) |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View | 24.1' - 4.8' @ 100 yds |
| Turret Style | Exposed |
| Tube Size | 30mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 25 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |
| Parallax Setting | 25 yds. - ∞ |
| Length | 15.8" |
| Weight | 31.2 oz |
Vortex VIP Unconditional Lifetime Warranty
- Color:
- Black
- Eye Relief:
- 3.4"
- Field of View:
- Field Of View: 24.1-4.8' @ 100 yds
- Finish:
- Matte
- Focal Plane:
- First Focal Plane
- Fogproof:
- Yes
- Lens Coating:
- XR Fully Multi-Coated
- Model Number:
- PST-5256
- Magnification:
- 5-25x
- Package Qty:
- 1
- Parallax Adjustment:
- 25 yds to infinity
- Reticle:
- Reticle: EBR-4 MOA
- Reticle:
- EBR-7C MOA
- Reticle Type:
- MOA
- Shockproof:
- Yes
- Tube Diameter:
- 30mm
- Turret Type:
- Tactical RZR Zero Stop
- Waterproof:
- Yes
- Sub Category:
- Scopes