Vortex Viper PST Gen II 5-25x50mm SFP Riflescope EBR-4 (MOA) Reticle
VortexThis updated favorite hands an unfair advantage to shooters who seek to keep the upper hand in every situation from close quarters to long-range shots. The illumination dial is cleanly integrated into the side focus adjustment knob for easy access and streamlined performance. The glass-etched reticle offers shooters highly functional, intuitive, and detailed hold points, yet remains uncluttered for optimal viewing and features 10 intensity levels with off positions between each setting. Fully loaded with features for serious tactical performance, Viper® PST™ Gen II is your next step in mastering precision shooting—because when it matters most, nothing less will do.
Included in the box: CR2032 battery, Lens cloth, 2mm hex wrench, 3" Sunshade
EBR-4 Reticle (MOA)
Hash-marked ranging reticle using MOA or MRAD based subtension lines for ranging, holdover, and windage corrections. Letters refer to reticle subtensions listed in chart below.
Features:
| Magnification | 5-25x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Focal Plane | Second Focal Plane |
| Reticle | EBR-4 (MOA) |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View | 24.1' - 4.8' @ 100 yds |
| Turret Style | Exposed |
| Tube Size | 30mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 25 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |
| Parallax Setting | 25 yds. - ∞ |
| Length | 15.8" |
| Weight | 31.2 oz |
Vortex VIP Unconditional Lifetime Warranty
- Color:
- Black
- Eye Relief:
- 3.4"
- Field of View:
- Field Of View: 24.1-4.8' @ 100 yds
- Finish:
- Matte
- Focal Plane:
- Second Focal Plane
- Fogproof:
- Yes
- Lens Coating:
- XR Fully Multi-Coated
- Model Number:
- PST-5251
- Magnification:
- 5-25x
- Package Qty:
- 1
- Parallax Adjustment:
- 25 yds to infinity
- Reticle:
- Reticle: EBR-4 MOA
- Reticle:
- EBR-4 MOA
- Reticle Type:
- MOA
- Shockproof:
- Yes
- Tube Diameter:
- 30mm
- Turret Type:
- Tactical RZR Zero Stop
- Waterproof:
- Yes
- Sub Category:
- Scopes